Každé ráno s ní začínáme den, probudí nás a dodá energii. O její historii toho ale možná moc nevíme. Kde se káva vzala a jak dlouho ji známe?
Historie v legendách

Kávovník byl objeven v Etiopii už kolem roku 525 před naším letopočtem. Objev povzbuzujících účinků kávy provází mnoho legend, třeba o pasáčkovi, kterému kozy okusovaly neznámý keř a pak měly mnoho energie. To, že jsou zrna chutnější upražená pak bylo podle vyprávění zjištěno tak, že v lese vznikl požár a plody, které se dostaly do styku s ohněm, vydávaly omamnou vůni a chutnaly mnohem lépe a intenzivněji, než zrna nepražená. Verzí různých legend je mnoho, ale obliba kávy stále stoupala, kávovníky se začaly pěstovat cíleně na plantážích a došlo k rozšíření po celém světě. Dnes si již můžeme kvalitní kávu dopřát kdykoli se nám zachce, výběr druhů je obrovský. Šálek horké kávy se pro mnoho z nás stal průvodcem těžkých dní i odměnou ve chvílích odpočinku.

Nutnost jemného zacházení
Cesta kávových zrn z plantáže až do našeho hrnečku ale není úplně jednoduchá. Zrna kávovníku jsou velmi křehká, musí se proto sklízet ručně, aby se omezilo jejich možné poškození nebo zničení. Po sklizni se pak suší a praží, čímž získávají svou nezaměnitelnou chuť a aroma. Nejvíc z vůně a chuti budeme mít u čerstvě umletých kávových zrn, proto je ideální kávu mlít až před samotnou přípravou kávy. To za nás může udělat kávovar, který se postará o celý proces od mletí po zalití horkou vodou a my si po stisknutí tlačítka jen počkáme na hotový nápoj. Nebo si můžeme kávu sami umlít v mlýnku na kávu, což bývá oblíbený rituál předcházející samotné konzumaci, protože už při mletí vnímáme intenzivní vůni. Pak stačí čerstvě umletou kávu zalít horkou vodou a vychutnat si ji přesně tak, jak máme rádi. Samotnou, s mlékem nebo přidat i cukr.
Káva je také výborným dárkem, který ocení blízcí lidé i třeba kolega. U výběru se vyplatí vsadit na kvalitu a úspěch je zaručen.
https://czmedia.cz/zisk-korporaci-ve-tretim-ctvrtleti-mezirocne-vzrostl-o-225/
https://nextmag.cz/efektivni-komunikace-v-tymu/
https://tabletmagazin.cz/ostrovni-komunitni-bydleni-na-iransky-zpusob/